Każdy doświadczony inwestor wie, że najwyższe oprocentowanie mają lokaty długoterminowe. Nie oznacza to jednak, że na takich depozytach można zyskać najwięcej. Dobry inwestor zdaje sobie sprawę, że lokaty jednodniowe mogą generować wyższe zyski niż pozostałe produkty finansowe.
Konstrukcja lokat jednodniowych pozwala bankowi zaoferować swoim klientom na tyle wysokie oprocentowanie, aby mogli oni zarobić na ulokowanych oszczędnościach przy jednoczesnym zysku dla banku.
Kiedy mamy szansę na lepsze zyski
Lokaty jednodniowe to produkty finansowe, które w większości przypadków pozwalają wygenerować zyski, zwłaszcza, gdy są bez podatku od odsetek kapitałowych, z dzienną kapitalizacją odsetek. Z racji swej konstrukcji lokaty takie są korzystnym rozwiązaniem zarówno dla inwestora, jak i dla banku. Klient zyskuje wyższe oprocentowanie nawet po odliczeniu inflacji, zaś bank nie traci na marży, ponieważ wzrost oprocentowania nie jest jego kosztem. Ponad to, okazuje się, że porównując lokaty jednodniowe do standardowych lokat bankowych, po uwzględnieniu zarówno inflacji, jak i podatku, zyski z depozytów jednodniowych są relatywnie wyższe, pomimo, że oprocentowanie lokat jednodniowych jest niższe. Stanowią one bardzo dobre uzupełnienie oferty produktów bankowych.
Jakie mamy lokaty
Do grona najlepszych lokat jednodniowych należą depozyty takich banków, jak: Toyota Bank, Bank BGŻ, BZ WBK, MultiBank, mBank oraz Bank BPH. Najwyższe oprocentowanie oferuje Toyota Bank w ramach jednodniowej lokaty Plan Depozytowy +19, które wynosi 4,94 proc. Wysoka stawka oprocentowania lokat jednodniowych to wynik raczej dziennej kapitalizacji odsetek lokaty. Trzeba jednak mieć na względzie, że kwota lokaty nie powinna być zbyt wysoka. Radą na to jest założenie kilku lokat jednodniowych na mniejsze kwoty. Wtedy relatywnie zyski można zwiększyć i uchroni je to od podatku.