Na konkretne zwyżki w oprocentowaniu depozytów bankowych klienci raczej nie mają co liczyć. Mimo podniesienia stóp procentowych na rynku lokat bankowych niewiele zmian, oprocentowanie lokat w kilku bankach nieznacznie tylko wzrosło i to najczęściej lokat długoterminowych. Tak więc jest to raczej zabieg kosmetyczny niż prawdziwe podwyżki na które liczyli klienci tego banku.
– To prawda oprocentowanie lokat nadal nie rzuca oszczędzających na tym rynku na kolana, mimo, że można znaleźć w miarę atrakcyjne lokaty bankowe. Takimi atrakcyjnymi lokatami są lokaty inwestycyjne, a jak wiadomo lokaty inwestycyjne łączą zalety lokat terminowych z inwestycjami na rynku kapitałowym. Dają więc bezpieczeństwo i szanse na większy zysk. Taką ofertę przedstawił właśnie swoim klientom Noble bank, który oprocentował swoją lokatę z pakietem inwestycyjnym aż na 12 procent – stwierdził znawca tego rynku.
– Pakiet inwestycyjny jaki zaproponowaliśmy naszym klientom jest jednoczesną inwestycją pieniędzy w proporcji 64 do 36 w miesięczne lokaty bankowe z dzienną kapitalizacją odsetek oprocentowane na 8,91 proc. w skali roku (dla kwoty pojedynczej lokaty do 10 000 złotych z uwagi na zaokrąglenie kwoty podatku od dochodów kapitałowych – podatek wynosi 0 zł. Oznacza to, że inna lokata dla której podatek byłby równy 19 proc. musiałaby mieć oprocentowanie 12 i 11 procent, aby klient uzyskał analogiczny zysk) oraz plan inwestycyjny lucro w formie polisy na życie i dożycia TU Allianz Życie Polska SA lub plan inwestycyjny libra w formie polisy na życie i dożycie TU na Życie Europa SA. Minimalna łączna kwota inwestycji to 200 tysięcy złotych – powiedział przedstawiciel banku.
Jest tylko jeden problem, ani plan inwestycyjny libra ani lucro nie przewidują zysków a tylko gwarantują zwrot 100 procent zainwestowanego kapitału – w pakiecie jest to 64%. Tak więc tylko 36% środków procentowałoby na lokacie. Czy jest to korzystna oferta niech każdy inwestor sam sobie odpowie na to pytanie. Z pewnością są na rynku bardziej atrakcyjne lokaty inwestycyjne, dlatego przed podjęciem decyzji radzimy rynek ten dobrze spenetrować lub zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
– Bankom nie zależy za bardzo na rynku lokat bankowych dlatego, ponieważ mają pieniądze. Jak twierdzi jeden z analityków open finance, banki mają wolne środki, a świadczy o tym chociażby ich udział w aukcjach krótkoterminowych papierów wartościowych organizowanych przez NBP. Open finance twierdzi też, że nawet gdyby zwiększył się popyt kredytowy, banki nie zmienią swojej polityki w stosunku do rynku lokat. Łączone lokaty z funduszami są z pewnością jakiś ich uatrakcyjnieniem, ale istnieje też pewne ryzyko, że inwestycja ta może nie wypalić. Póki co nie ma co liczyć na podwyższenie oprocentowania – banki wyraźnie nie mają na to ochoty – stwierdził doradca.
Oferta Noble
29 stycznia
08:46
2011