Co to jest kapitalizacja? To nic innego jak dopisywanie do naszej lokaty naliczonych według, z góry ustalonego oprocentowania odsetek. Kapitalizacja odsetek jest uzależniona od wysokości depozytu jaki zainwestowaliśmy w daną lokatę.
Wiele osób, które noszą się z zamiarem założenia lokaty w banku muszą zdecydować jaki rodzaj depozytu będzie dla nich najbardziej odpowiednie. Zazwyczaj decyduje to tym oprocentowanie oferowane przez banki.
Ogólnie kapitalizacja odsetek na lokacie odbywa się na zasadzie „procentu składanego”. W momencie gdy założyliśmy lokatę po danym czasie od kwoty początkowej naliczane zostają odsetki. Później pieniądze dodawane są na podstawie kwoty w której skład wchodzą naliczone wcześniej odsetki. I tak za każdym razem, nasze zyski rosną w górę. Kapitalizacja odsetek może odbywać się każdego dnia lub na przykład raz w miesiącu. Wszystko zależy od tego jaką lokatę wybraliśmy. Najpopularniejszą jest lokata terminowa, którą można założyć na minimum jeden miesiąc. Niektórzy wpłacają pieniądze w depozyt nawet na kilka lat licząc na duże zyski. Należy jednak pamiętać, że w przypadku lokaty terminowej wypłacenie pieniędzy przed terminem może grozić utrata wcześniej naliczonych odsetek. Wypłacimy jedynie gotówkę którą oddaliśmy w depozyt. Jednym z głównych dochodów banku są właśnie lokaty. Nasze pieniądze nie leżą na koncie lokaty bezczynnie. Istnieją wtedy jedynie wirtualnie. Bank w pełni z nich korzysta na przykład wypłacając je innym w postaci kredytu. Dlatego wcześniejsze zerwanie lokaty grozi utrata odsetek.
Przy wyborze najlepszej lokaty nie zwracajmy uwagi jedynie na wysokość oprocentowania jakie oferuje dany bank. Ważna jest także częstotliwość kapitalizacji odsetek ponieważ od tego zależy wysokość naszych przyszłych zysków. To logiczne, że im częściej naliczane są odsetki tym nasz zysk będzie większy.