Pożyczki to jedna z najpopularniejszych operacji finansowych, polegająca na powierzaniu klientowi pewnej sumy pieniędzy na konkretny, bądź dowolny cel. Każdy z nas ma na co dzień do czynienia z mniej lub bardziej sformalizowanymi formami pożyczek. Pożyczki bez zaświadczeń są błędnie utożsamiane z kredytami, różnica polega na określeniu celu, który w przypadku kredytu jest warunkiem koniecznym.
Pożyczki bez zaświadczeń, zwane także „chwilówkami” są zdecydowanie bardziej przystępną formą ze względu na proste i szybkie procedury. Dokumentem potrzebnym do wzięcia owego zobowiązania jest dowód osobisty, który w wielu przypadkach zaczyna i kończy listę potrzebnych dokumentów. Zaświadczenie o dochodach, które do tej pory musiało być wypełniane przez pracodawcę, jest całkowicie zbędne. W niektórych bankach wystarczy posiadać rachunek ROR, aby otrzymać pożyczkę bez zaświadczenia o zarobkach. Co jednak stanowi zabezpieczenie dla banku? Ze względu na fakt, iż banki w przypadku pożyczki bez zaświadczeń nie potrzebują żyrantów, wymagają ubezpieczenia na czas trwania spłaty. Jest to zazwyczaj ubezpieczenie od utraty pracy, bądź na wypadek śmierci pożyczkobiorcy. Coraz częściej zabezpieczenie może stanowić zakup ze względu, na który zdecydowaliśmy się zaciągnąć pożyczkę.
Tego rodzaju pożyczki charakteryzują się niskimi kwotami, natomiast okres spłaty takiej pożyczki dochodzi do nawet 8 lat, to niezwykle krótki okres w porównaniu ze spłatą kredytów. Powoduje to, że w większości przypadków całkowity koszt pożyczki jest zdecydowanie wyższy od kredytu na dowolny cel, czy pożyczki, gdzie wymagane jest zaświadczenie o zarobkach.
Oferty pożyczek bez zaświadczeń są niezwykle kuszące, ze względu na swoją dostępność i z pozoru niskie koszty. W praktyce wygląda to nie co inaczej, odsetki w przypadku pożyczek gotówkowych osiągają największe wyniki, dlatego przed zaciągnięciem takiej pożyczki warto zapoznać się z ofertami kredytów na określony cel, ponieważ mogą się one okazać dużo tańsze.